Sokak Arası Mekanlarım

Sokak Arası Mekanlarım – İzmir Gourmet Guide

Ahmet Güzelyağdöken’le Sokak Arası Mekanlarımdan Ümit Baba.

Ümit Baba, Adana kebabının A’dan Z’ye şifresini çözenlerden bir özel adam, aynı zamanda nev-i şahsına münhasır derler ya işte tam o kıvamda.

1948 Adana Seyhan doğumlu. Konuştuğunuzda bunları teyid eden tam bir Adanalı. Kebapçılığı amcası Halil Usta’nın yanında öğrenmiş. Kendi işine ise 1968 yılında Adana’da özellikle karaağaçtan yaptırdığı bir seyyar el arabasıyla Anafartalar’da başlamış. 35 yıl seyyar belge ile kebapçılık yaptık diyor. Yaptık diyor dikkar ederseniz. Arka planda bir gizli kahraman var.

Fatma teyze;
Hergün 100kd bıçak arası kıyma yaptım, hiç bir gün ayrılmadan yanında durdum ve bugünde hala eşimin yanındayım diyor. Bıçak arası kıyma konuşulunca hemen şerhini koyuyor Ümit Baba. Hakiki Adana bıçak arası kıymadan olur ve bir yaşını doldurmuş erkek koyunun sağ tarafının tamamı kullanılır ve asla kuyruk yağı kullanılmaz. Et, tuz, biber salçasıyla terbiye edilir. Muhakkak bir gün dinlendirilmelidir.

Terletmeden badlıcan kebabı yedirmem diyor ve müşterisini bu konuda yönlendiriyor. Malzemelerini, şalgamını Adana Mısır Çarşısı’ndan Arap Mustafa’dan kendisi gidip getiriyor. Ayranı ise keçi ayranı.

Kebap mı? Fazla söze ne hacet, muhteşem.

Ahmet Güzelyağdöken

Sokak Arası Mekanlarım